Lato, podróże i wakacje to tematy, które niosą ze sobą mnóstwo inspiracji do zajęć, zarówno z młodszymi, jak i ze starszymi dziećmi. Poniżej znajdziesz cztery sprawdzone pomysły na zajęcia z uczniami edukacji wczesnoszkolnej. Mam nadzieję, że dostarczą one Tobie i Twoim podopiecznym wiele satysfakcji i radości. Pamiętaj, by każdy z pomysłów dostosować do grupy, z którą pracujesz na co dzień.
TWÓRZ – letnie pomysły
Z pewnością do głowy przychodzi Ci mnóstwo pomysłów na temat tego, co można stworzyć wokół tematu “lato”. Ze swojej strony chcę zaproponować Ci szyfr! Dlaczego? Ponieważ lubimy opowiadać o swoich wakacyjnych przeżyciach. Gdy lato dobiega końca, z chęcią wspominamy wakacyjne wyjazdy. Wspólnie z uczniami stwórzcie szyfr, który wykorzystacie do opisu letnich przygód. Opisane wydarzenia będą znane tylko Wam, w końcu tylko Wy będziecie znali szyfr.
Jak to zrobić? Zaproponuj uczniom, że wybrane litery alfabetu zamienicie na symbole, które kojarzą się z latem (np. lody, słońce, woda, parasol, strój kąpielowy itd.). Daj dzieciom przestrzeń i możliwość zaproponowania odpowiednich symboli, zwracając uwagę, by były łatwe do narysowania. Czy musicie wymyślić kody dla wszystkich liter? Nie — możecie umówić się na 15 liter/symboli a pozostałe zostają bez zmian.
Jeżeli dysponujesz tablicą multimedialną możesz wykorzystać stronę autodraw. Dzięki tej stronie każdy potrafi rysować, co tylko chce (narzędzie sugeruje obrazki na podstawie naszego rysunku, zobacz zrzut poniżej). Udanego szyfrowania!
Inspiracją do własnego szyfru może być też wyzwanie znalezione na stronie Hello Ruby. Zaprezentowany tam szyfrator może być inspiracją do pracy Twoich uczniów.
KONSTRUUJ – kreatywne inspiracje
Poidło dla owadów.
To majsterkowanie w trosce o owady w ciepłe dni. Projekt ten możesz wykonać już z dziećmi w wieku przedszkolnym. Dlaczego? Ponieważ projekt jest łatwy i szybki a materiały, które są potrzebne, bardzo łatwo zdobyć, np. na wspólnym spacerze. Potrzebne będą:
- podstawka pod doniczkę/talerz,
- kamienie,
- patyki,
- mech znaleziony na trawniku,
- woda, np. deszczówka (którą możecie złapać do wiaderka).
Ważne w tym projekcie jest to, by dzieci uświadomiły sobie, że:
- owady nie mają możliwości gromadzenia wody, dlatego dobrze jest je wesprzeć, tworząc właśnie poidła;
- poidło musi być bezpieczne dla owadów, tj. by owady miały gdzie wylądować, np. na kamykach;
- należy dbać o poidło, które się stworzyło: czyścić i uzupełniać wodę.
ODKRYWAJ – ciekawe wynalazki
W trosce o czystą wodę — AI for Oceans.
Gdy rozmawiam z dziećmi na temat ich wyjazdów i wspomnień, często pojawia się wątek śmieci, plastiku, bałaganu. Warto z młodymi ludźmi rozmawiać na ten temat i posłuchać ich pomysłów na to jak zmotywować ludzi do dbania o przestrzeń wokół nas. W końcu woda zajmuje 70% powierzchni naszej planety. Gwarantuję, że pomysłów będą mieli całe mnóstwo!
Jednym z pomysłów dzieci, może być robot umieszczony w wodzie, który potrafi rozpoznać, czy to, co pływa w wodzie to śmieć. Pomysł ten można uzupełnić rozmową na temat sztucznej inteligencji i tutaj doskonale sprawdzi się narzędzie AI for Oceans. Aplikacja uświadamia dzieciakom, jak istotne jest poprawne uczenie maszyn (dzieciaki uczą maszyny rozpoznawać co, jest w oceanie śmieciem, a co mieszkańcem wód). W końcu chodzi o to, by maszyna działała poprawnie.
KODUJ – bezpieczna plaża
Bezpieczna plaża.
Podczas wyjazdów nie tylko troska o czystość naszej planety powinna być ważna, ale też nasze bezpieczeństwo. Zwłaszcza, że wyjeżdżamy coraz częściej i chętnie korzystamy z uroków zbiorników wodnych.
Możesz ten temat wykorzystać i wprowadzić elementy kodowania/programowania. Jak? Poniżej przygotowałam kratownice z elementami graficznymi:
- niebieskie pola to woda;
- żółte to piasek;
- ręczniki w paski; parasole; zamek z piasku to pola, po których nie chodzimy (nie przeszkadzamy innym);
- koło ratunkowe to symbol ratownika;
- czerwona przerywana linia to przestrzeń np. plaża/woda strzeżona;
- chłopiec stojący na polu B8 chce dotrzeć do wody i bezpiecznie się wykąpać. Czy masz pomysł, jaką drogę musi przejść chłopiec, by dotrzeć do kąpieliska chronionego przez ratownika?
Jeżeli spodobał Ci się pomysł z kratownicą, to możesz wykorzystać gotową kartę pracy.
Autor: Mariola Fik