Zima – dla wielu najmniej lubiana pora roku a przecież śnieg, mróz, długie wieczory mogą dostarczyć mogą mnóstwa inspiracji na to, jak edukacyjnie (i zabawowo) spędzić ten czas z młodymi ludźmi. Dlatego poniżej znajdziesz cztery sprawdzone pomysły na swoje zajęcia z uczniami edukacji wczesnoszkolnej. Mam nadzieję, że dostarczą one Tobie i Twoim uczniom wiele satysfakcji i radości. Pamiętaj, by każdy z pomysłów dostosować do grupy, z którą pracujesz na co dzień.
Twórz
Czy pamiętasz grające kartki? Kiedyś były bardzo popularne! W związku z tym, że dla wielu tradycja wysyłania kartek świątecznych (lub innych, np. urodzinowych) nadal jest popularna zaproponuj swoich uczniom stworzenie świątecznej kartki – kartki wyjątkowej, bo takiej, która będzie świecić.
Czego potrzebujesz?
- kartki papieru (polecam z bloku technicznego);
- kredki/pisaki (zachęcamy do wykorzystania kredek, pisaki często przebijają i zmiękczają kartki);
- diody LED;
- bateria 3V (tzw. guzikowa/pastylkowa)
Jak to zrobić?
Daj dzieciom czas na przetestowanie tego, jak działa dioda LED, zachęć by podzieliły się pomysłem na to jak sprawić by dioda zaświeciła. Pytania pomocnicze, które możesz zadać:
- jak wygląda dioda?;
- czy długość drutów ma znaczenie? (ma, dłuższy drut to +, krótszy to -);
- czy mogę dowolnie przyłożyć diodę do baterii? (nie, dioda działa tylko wtedy gdy dłuższy drut + dotyka baterii od strony +, a krótszy drut – dotyka baterii od strony -; wyjaśnienie dioda jest tzw. półprzewodnikiem, prąd płynie tutaj tylko w jedną stronę);
Gdy już wiedzą, jak działa dioda mogą przystąpić do pracy kreatywnej, tj. narysowanie kartki świątecznej i zaplanowanie tego co będzie świecić (np. gwiazda na choince).
Wskazówka 1. Wyzwaniem dla najmłodszych może być “przebicie” drutami od diody kartki.
Wskazówka 2. Jeżeli chcesz dać dzieciom większy wyzwanie zaproponuj stworzenie prostego obwodu (zobacz zdjęcie z kartką z koralikową choinką). Do utworzenia obwodu warto wykorzystać taśmę przewodzącą prąd (taka też jest jej oficjalna nazwa). Jej zaletą jest to, że jest to taśma klejąca.
Jak mogą wyglądać takie kartki zobacz poniżej?
Czy to musi być kartka świąteczna? Nie, może być też świąteczny stwór, czy lampion! Zobacz co udało się skonstruować uczestnikom moich zajęć.
Obserwuj
Jak wygląda śnieg? Czy każdy płatek jest taki sam? Czy płatki śniegu mają jakąś cechę wspólną? Ile ramion mają płatki śniegu?
Odpowiedzi na te i inne pytania możecie szukać podczas zimowego spaceru, obserwacji śniegu zza okna sali , ale i wykorzystując zasoby sieci.
Podczas obserwacji i poszukiwań okaże się, że każdy płatek śniegu to unikat! Nie ma dwóch takich samych jednak wszystkie przyjmują kształt sześciokąta.
Co może Wam pomóc, czy Was zainspirować? Poniżej lista zasobów z sieci:
- artykuł Magdaleny Salik Skąd bierze się śnieg? dostępny tutaj;
- artykuł Piotra Stanisławskiego Dlaczego płatki śniegu mają sześciokątny kształt? dostępny tutaj;
- postać Wilson Bentley – farmera, który wykonał pierwsze zdjęcia płatków śniegu. Tutaj i tutaj możesz zobaczyć zdjęcia jakie wykonał;
Wyzwanie dla uczniów i Ciebie.
Zaproś swoich uczniów do zaprojektowania 20 płatków śniegu uwzględniając, że każdy z nich przyjmuje kształt sześciokątna. Co możesz wykorzystać?
- wykałaczki i plastelinę (do ich połączenia);
- przygotowaną kartę pracy, więc wystarczy ołówek.
Eksperymentuj
Czy lód zajmuje więcej miejsca od wody? Dlaczego lód pływa po wodzie? Na te pytania i wiele innych (nie tylko dotyczących zimy) znajdziesz w narzędziowniku “Eksperymenty przyrodnicze: człowiek i środowisko” przygotowanej przez WWF. Publikację możesz pobrać tutaj.
Zaletą publikacji jest szczegółowy opis każdego eksperymentu oraz komentarz naukowy napisany przystępnym językiem.
W sieci
Wśród inspiracji nie mogło zabraknąć zasobów internetowych. Z pewnością znasz mnóstwo stron z zimowymi inspiracjami i gotowymi pomysłami ze swojej strony chcę polecić Ci:
- Trasa Świętego Mikołaja – strona przygotowana przez zespół Google. Na stronie znajdziesz nie tylko odliczanie do Bożego Narodzenia ale i mnóstwo zabaw, ćwiczeń interaktywnych, które możesz wykonać z ze swoimi uczniami. Wśród ćwiczeń znajdziesz m.in.:
- programowanie trasy (tutaj), czyli czternaście poziomów, na których Twoim zadaniem będzie tworzenie kodu dla elfa, który chce dotrzeć do prezentu;
- budowanie konstrukcji z wykorzystaniem śnieżnych elementów – tutaj
- zabawę na spostrzegawczość (tutaj) gdzie wyzwaniem jest znalezieniem wybranych postaci/elementów na obrazie pełnym szczegółów.
- Kodowanie z Anną i Elzą – wyzwanie w ramach tzw. Godziny Kodowania dostępne tutaj. Naszym zadaniem jest napisanie kodu zgodnego z wyświetlanym poleceniem.
Autor: Mariola Fik