
Blog STEAMowe ABC stanowi doskonałe uzupełnienie kursów znajdujących się na naszej stronie. Regularnie, co najmniej dwa razy w tygodniu, publikujemy artykuły pełne świeżych i fascynujących treści, dzięki czemu nasi czytelnicy zawsze mają coś nowego do odkrycia.
Nasz zespół składa się z wybitnych ekspertów i specjalistów w dziedzinie edukacji. To praktycy, którzy na co dzień rewolucjonizują nauczanie, wprowadzają innowacje techniczne i realizują projekty kładące nacisk na kompetencje przyszłości. Ich celem jest pokazanie, że edukacja stale ewoluuje, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom rynku.
Nasi autorzy dzielą się nie tylko swoją ogromną wiedzą teoretyczną, ale także praktycznymi wskazówkami, jak przeprowadzać zajęcia, które nie tylko uczą, ale i stają się niezapomnianą przygodą dla uczniów. Wierzymy, że edukacja powinna być ekscytująca i inspirująca, a nasz blog jest tego najlepszym dowodem.

Monika Bigaj – Kisała
Zajmuje się słowami, opowieściami i ludźmi, co oznacza, że jej typowy dzień pracy to mieszanka niezwykłych historii, kreatywnego chaosu i boskiej organizacji. Z wykształcenia filolożka angielska, a w sektorze edukacji prywatnej, jak sama mówi, spędziła tyle czasu, że mogłaby napisać o tym książkę. Obecnie współpracuje z wydawnictwami i szkołami jako autorka i edukacyjna innowatorka.
Mentoruje przyszłych trenerów, a jako moderatorka Design Thinking uczy ludzi, jak kreatywnie rozwiązywać problemy i wprowadzać zmiany – z mniejszym stresem i większym uśmiechem.Radość i kreatywność to jej życiowe wartości. Na jej stronie thatisevil.education można znaleźć jej motto: „Każda lekcja jest historią, którą warto opowiedzieć. Każda historia jest lekcją, z której warto wyciągnąć naukę”.
Po godzinach wspiera działania rzeszowskiej Fundacji Felineus i uczy się sztuki storytellingu od swoich kocich guru. Bo kto lepiej niż kot zna się na opowieściach?

Zyta Czechowska
Nauczycielka Roku 2019. Współautorka książki „Jak nie zgubić dziecka w sieci?”. Absolwentka UAM w Poznaniu, na kierunku pedagogika specjalna, od 25 lat terapeuta i nauczyciel w szkole specjalnej. Pasjonatka nowoczesnych technologii. Współautorka projektu sieci współpracy nauczycieli „ SPEcjalna edukacja cyfrowa” i autorka wielu branżowych publikacji. Laureatka ogólnopolskich konkursów edukacyjnych. Prowadzi warsztaty i szkolenia Rad Pedagogicznych. Współprowadzi bloga edukacyjnego www.specjalni.pl. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli. Trenerka Cyfrowego Dialogu i programu #SuperKoderzy w zakresie programowania i TIK. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Trenerka Umiejętności Społecznych. W 2017 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia edukacyjne i wychowawcze. Trenerka Asów Internetu i Fundacji Szkoły z Klasą. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Expert, nadawany przez firmę Microsoft najbardziej innowacyjnym nauczycielom na świecie. Jest czynną Ambasadorką programu eTwinning i Genially Polska. Ambasadorka Dell Technologies. Członkini Rady Programowej Fundacji Orange.

Mariola Fik
Z wykształcenia nauczycielka i bibliotekarka, w praktyce edukatorka. Od lat z pasją majsterkuje, programuje oraz wprowadza w cyfrowy świat dzieci, młodzież i dorosłych. Bliska jest jej edukacja przez doświadczenie, testowanie i zabawę. Autorka licznych materiałów edukacyjnych w tym m.in. Modułu Sztuczna Inteligencja dla robota Photon. Jako trenerka uczestniczyła m.in. w projektach: Informatyka bez Granic, Zaprogramuj Przyszłość, Amazon STEM Kindloteka, Samsung Solve for Tomorrow. Posiada certyfikat moderatorki Design Thinking.

Justyna Klimczyk
Nauczycielka informatyki i matematyki w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie. Swoją wiedzą dzieli się na blogu „TIKowy Belfer”. Entuzjastka stosowania nowoczesnych technologii w codziennej pracy z uczniem. Ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, Microsoft Innovative Educator Expert, ambasadorka Wakeleta. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Uczestniczka wielu projektów ogólnopolskich, autorka innowacji, zdobywczyni grantów. Współautorka podręcznika do informatyki dla szkoły podstawowej. Autorka licznych publikacji w czasopismach „Programista Junior”, „Nauczyciel na Plus”, „Matematyka”.

Anna Świć
Trenerka, nauczycielka, logopedka, miłośniczka wykorzystywania nowoczesnych technologii w edukacji. Właścicielka i dyrektorka Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Kodowanie na Dywanie Anna Świć, w ramach którego stacjonarnie przeszkoliła ponad 10 000 nauczycieli. Autorka pomocy dydaktycznych, książek, kursów, innowacji i licznych scenariuszy zajęć w zakresie szeroko rozumianej nauki kodowania. Autorka Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować (XIII edycji), autorka Ogólnopolskiego Programu Kodowanie na dywanie. Aktywna w sieci, gdzie prowadzi swojego bloga kodowanienadywanie.pl, profil Facebook Kodowanie na Dywanie Anna Świć oraz grupę o tej samej nazwie. Laureatka Listy 100 SPRUC w latach 2018, 2019, 2020. Ambasadorka CodeWeek Polska. Ambasadorka Korbo. Ekspertka EduAkcji. Prywatnie żona i mama dwóch fantastycznych nastolatków.

Małgorzata Taraszkiewicz
Nauczycielka akademicka Wydziału Psychologii UW. Założycielka CODN (dziś ORE), redaktorka naczelna wydawnictw ODN i kierowniczka Pracowni Informacji Pedagogicznej oraz koordynatorka wielu projektów międzynarodowych i krajowych (m.in. Nowa Szkoła, Sierra-Peie). Prezeska Europejskiego Stowarzyszenia Psychologów i Pedagogów Szkolnych (2015-2018). Członkini OSKKO. Autorka ponad 60 książek, poradników, pakietów edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa w szkole, sytuacji kryzysowych, efektywnego uczenia się, siły i odporności psychicznej. Autorka baterii testów psychometrycznych do diagnozy stylu uczenia się uczniów.

Katarzyna Trojańska
Terapeutka pedagogiczna, neuropedagożka i trenerka edukacyjna, a także współautorka książki „STEAM-owe lekcje” oraz autorka kilkudziesięciu książek dla dzieci wydanych przez Wydawnictwo Olesiejuk. Organizuje szkolenia i warsztaty w obszarze STEAM, neurodydaktyki i kreatywnej matematyki. Jest właścicielką firmy Extra Klasa, której działalność skupiona jest na wdrażaniu innowacji w edukacji i na holistycznym wspieraniu osób zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży. Propaguje empatyczną, otwartą edukację opartą na relacji, budującą dziecięce poczucie wartości i wspierającą rozwój talentów.

Marek Grzywna
Nauczyciel informatyki i biologii w szkole podstawowej oraz technikum w Toruniu. Trener i wykładowca akademicki. Jest egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w zakresie egzaminu maturalnego z biologii. Pasjonat wykorzystywania nowych technologii, które mają ułatwiać i uatrakcyjniać zdobywanie wiedzy. Na swoich lekcjach wykorzystuje roboty, smartfony, płytki programowalne, drukarki 3D i wiele innych nowoczesnych narzędzi. Podczas zajęć używa aplikacji takich jak YouTube, TikTok czy Instagram. Przekazuje wiedzę w niekonwencjonalny sposób, zwiększając zaangażowanie i zaciekawienie ucznia, gdyż znajduje się on w swoim „naturalnym środowisku” social mediów. Prowadzi kanał na YouTube – Marek Grzywna Edukacja, na którym umieszcza nagrania oraz prowadzi webinaria. O jego działaniach, sukcesach i prowadzonych szkoleniach można przeczytać na stronie [marekgrzywna.pl].

Rafał Jakubowski
Studia z fizyki ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie obronił rozprawę doktorską „Metoda projektów w uczeniu się i nauczaniu fizyki w gimnazjum”, pod kierunkiem prof. Stanisława Dylaka na WSE UAM w Poznaniu. Od 25 lat czynny nauczyciel fizyki promujący nauczanie wielostronne i doświadczenia naukowe. Pomysłodawca ostrowskich festiwali nauki. Prowadzący zajęcia na wielu festiwalach, szkoleniach i kongresach naukowych. Od 2003 przyjęty do Amerykańskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki w USA, gdzie na konferencjach wygłasza referaty. Autor kilkunastu publikacji i książki dla dzieci „I Ty możesz zostać naukowcem”, a także autor kilkunastu innowacji i eksperymentu pedagogicznego. Uczestnik szkoleń zagranicznych w NASA i CERN, Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwajcarii, Francji, Holandii, Niemczech, Turcji, Rumunii i na uniwersytetach w USA.

Tomasz Mikołajczyk
nauczyciel informatyki, bloger IT (www.paninformatyk.com.pl) i publicysta (m.in. TIK w edukacji, Komputer Świat, STEAM ON!, Dyrektor szkoły). Prelegent na wielu branżowych konferencjach edukacyjnych. Członek społeczności Superbelfrzy RP oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Posiadacz tytułu Certified Microsoft Innovative Educator Expert. Certyfikowany ekspert z zakresu IT (między innymi Microsoft Technology Associate, Microsoft Office Specialist, ISTQB Certified Tester, EITCA e-Government, EPP e-Teacher). Współautor zestawu do nauki programowania – Photon Robotyka i Kodowanie oraz Photon EdTech Expert. Trzykrotny laureat tzw. Listy 100 (edycja 2021, 2022 i 2023) Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Poza szkołą – szkoleniowiec IT oraz QA Manager.

Jakub Tylman
nazywany „Panem Kleksem Polskiej Szkoły”. Nauczyciel przedmiotów artystycznych, twórca nowoczesnych projektów edukacyjnych oraz nieszablonowych rozwiązań w edukacji, dla którego „niemożliwe nie istnieje”. Autor edukacyjnych książek dla dzieci oraz książki dla nauczycieli i rodziców pt. „Jak pokolorować szkołę”. Inicjator ogólnopolskiej kampanii społecznej „Szkoły bez zadań domowych” i akcji „Kolorowe świadectwa”. Członek Rady Programowej Fundacji „Teach for Poland”. Ambasador programów edukacyjnych Be.Net oraz Be.Eco. Publicysta i ekspert w zakresie edukacji w prasie, radiu i telewizji. Laureat nagrody imienia Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrody im. Janusza Korczaka, a także zwycięzca Plebiscytu Radiowej Czwórki „Nieprzeciętni”. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania, laureat nagrody niezależnego jury i nagrody publiczności w I edycji ogólnopolskiego konkursu eduSensus Education Awards – tytuł Pedagog Roku.