Kwalifikacja Nauczanie metodą STEAM to całkowita nowość na rynku. Możesz zdobyć ją po ukończeniu kursu Fundacji Szkolnej „STEAM od A do Z”. Skierowana jest do wszystkich nauczycieli, niezależnie od przedmiotu, jakiego uczą, a także do edukatorów, wychowawców, pedagogów, instruktorów, osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne z dziećmi czy pracowników domów kultury i bibliotekarzy. Kwalifikacja ta określa wiedzę i umiejętności pozwalające pracować z uczniami w modelu STEAM i wskazuje sposób ich potwierdzenia.
Kwalifikacja „Nauczanie metodą STEAM” została opracowana zgodnie z metodologią Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) i jest obecnie na etapie zatwierdzania w MEiN. Certyfikaty wydawane w ramach ZSK będą możliwe do uzyskania po zakończeniu procesu i włączeniu kwalifikacji do tego państwowego systemu.

Zintegrowany System Kwalifikacji (czyli ZSK) – co to takiego?
ZSK to krajowy system, który porządkuje i zbiera wszystkie kwalifikacje, zarówno występujące na różnych poziomach kształcenia w placówkach oświatowych, jak i obecne na rynku firm szkoleniowych. Ideą systemu jest określenie dostępnego, jasnego i wiarygodnego zakresu oraz sposobu potwierdzania kwalifikacji rynkowych. Z ZSK mogą korzystać pracownicy różnych branż, w tym również nauczyciele i edukatorzy.
W przypadku każdej kwalifikacji ZSK precyzuje, jaką konkretnie wiedzę i umiejętności powinna posiadać osoba, by otrzymać certyfikat. Umiejętności te są walidowane przez specjalne, przypisane danej kwalifikacji instytucje certyfikujące, które działają na podstawie jawnych zasad i standardów. Wydawane certyfikaty są zgodne z Polską Ramą Kwalifikacji (PRK). Oznacza to, że certyfikaty te stanowią część struktury poziomów kwalifikacji przyjętej w Unii Europejskiej, co umożliwia porównywanie kwalifikacji uzyskiwanych w różnych krajach.
Co daje certyfikacja w ramach
Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK)
Każdy może starać się o potwierdzenie posiadanych kompetencji, bez względu na to, jak je zdobył – w szkole, na kursie czy ucząc się samodzielnie.
Wspiera elastyczność w dopasowaniu się do dynamicznych zmian na rynku, gdyż daje możliwość szybkiego potwierdzenia rozwoju naszych kwalifikacji, nabytych po zakończeniu edukacji formalnej.
Wystandaryzowana procedura potwierdzania kwalifikacji sprawia, że posiadanie certyfikatu ZSK to dla pracownika prosty i wiarygodny sposób, by zaprezentować swoje kompetencje, zaś dla pracodawcy ich miarodajne potwierdzenie.
To szansa na rozwój i awans zawodowy.
Oficjalnie o ZSK
Więcej o systemie kwalifikacji znajdziesz w oficjalnych źródłach na kwalifikacje.gov.pl oraz na kwalifikacje.edu.pl